Aleja Karola Anstadta – 230-metrowa aleja w Łodzi, łącząca ul. Pomorską z ul. Północną. Ulica nosi imię Karola Anstadta, XIX-wiecznego łódzkiego przedsiębiorcy.
Aleja została specjalnie wybudowana, by umożliwić wygodny dojazd do Parku Helenów. W owym czasie ul. Północna była nieprzejezdna (teren należał do Roberta Biedermana), więc właściciele parku poprowadzili aleję łączącą ul. Średnią (obecnia ul. Pomorską) z Helenowem. Pierwotnie aleja wysadzana była gruszami, później zamienionymi na dęby czerwone i klony.
Do 1915 aleja nosiła urzędową nazwę ulica Anstadta. W czasie I wojny światowej, w latach 1915-1918, była to niemieckojęzyczna Anstadtstrasse. W II Rzeczypospolitej – aleja Anstadta. W czasie II wojny światowej krótko w 1940 Anstadtallee, a potem Gardestrasse. W byłym Gimnazjum Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich mieściła się wówczas siedziba łódzkiego gestapo. Po wojnie, przez krótki czas – ulica Anstadta, lecz jeszcze w 1945 nadano jej nazwę ulica 19 Stycznia, a w przejętym po nazistach budynku pod numerem siódmym ulokowano Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Od 1979 w gmachu tym istnieje XII Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego. W 1990 roku, powrócono do pierwotnej nazwy.
Choć prawidłowa nazwa brzmi – aleja Karola Anstadta, przez pewien czas umieszczona przy skrzyżowaniu z ul. Północną tablica Systemu Informacji Miejskiej zawierała zapis ulica Karola Anstadta (podczas, gdy odpowiednia tablica z aleją znajduje się przy skrzyżowaniu z ul. Pomorską). Jednak we wrześniu 2008 interwencją Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi ten błąd został skorygowany.
Pomnik Ofiar Komunizmu
XII Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego – al. A. Anstadta 7
Aleją Karola Anstadta przebiegają następujące linie MPK Łódź (uwzględniono zmiany tras w czasie realizacji Łódzkiego Tramwaju Regionalnego).