Radogoszcz – dawniej wieś, po II wojnie światowej – wraz z innymi przyległymi wsiami – włączony w granice administracyjne Łodzi; obecnie osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) w północnej części Łodzi, w dzielnicy Bałuty, zamieszkiwane przez 32 976 osób. Składa się głównie z bloków mieszkalnych wybudowanych w dużej ilości w latach 80. XX wieku. Poza tym w skład osiedla wchodzą też pobliskie obszary, m.in. dawnej podłódzkiej wsi Helenówek, leżące przy granicy ze Zgierzem.
Pierwsze wzmianki o wsi Radogoszcz datowane są na 1242 rok. W dokumencie pisanym z 1242 roku Radogoszcz wymieniony jest jako miejsce zjazdu książąt polskich, w którym uczestniczył Konrad I Mazowiecki. Do 1946 roku istniała gmina Radogoszcz. Dopiero po II wojnie światowej, wraz z innymi przyległymi wsiami, został włączony w granice administracyjne Łodzi.
Na planach miasta dzieli się Radogoszcz na Radogoszcz-Wschód i Radogoszcz Zachód. Linią przedzielającą ten rejon jest ulica Zgierska. Osiedla posiadają oddzielne administracje (spółdzielcze), oddzielne sieci kablowe, oraz inną architekturę. Jednak w strukturze administracyjnej miasta jest jedna jednostka pomocnicza miasta (Osiedle Radogoszcz), w skład której wchodzi Radogoszcz Zachód, Radogoszcz Wschód i Osiedle Liściasta.