Więcej pracujących, ale także bezrobotnych

Raport NBP: Młodzi, którzy doświadczyli bezrobocia, po znalezieniu pracy otrzymują wynagrodzenie o 30 proc. niższe niż pozostali ich koledzy – wynika z kolejnego raportu NBP o rynku pracy.

Narodowy Bank Polski opublikował 22 marca najświeższą analizę pt. „Kwartalny raport o rynku pracy – IV kwartał 2011 r.”. Dane za ten kwartał wskazują na nieco wyższą liczbę pracujących, wobec obniżenia się jej w dwóch poprzednich kwartałach, zarówno w gospodarce, jak i w sektorze przedsiębiorstw. Do pozytywnej zmiany przyczyniła się wyższa dynamika zatrudnienia w przemyśle. Od roku systematycznie rośnie przy tym liczba osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Po raz pierwszy od trzech kwartałów zwiększyło się również samozatrudnienie.

Analiza przepływów na rynku pracy wskazuje jednak, że wyższa dynamika pracujących była głównie rezultatem rzadszych zwolnień pracowników, a w mniejszym stopniu generowania nowych miejsc pracy. Pomimo nieco szybszego wzrostu zatrudnienia ogółem odnotowano dalszy wzrost stopy bezrobocia, co wiązało się z aktywizacją osób do tej pory nieobecnych na rynku pracy. Odnotowany w IV kw. wzrost współczynnika aktywności zawodowej dotyczył niemal wszystkich grup wiekowych, poza najmłodszą. Największy wzrost odnotowano ponownie wśród osób w wieku 45-59/64 lata, co można wiązać z ograniczeniami w odpływie na wcześniejsze emerytury i renty.

Tempo wzrostu wynagrodzeń w IV kw. spadło do poziomu 4,3 proc. r/r. Dane miesięczne wskazują, że mogło dojść do przesunięcia części wypłat dodatkowych składników wynagrodzeń z grudnia 2011 na styczeń 2012 r. Najświeższy raport zawiera pięć pogłębionych analiz. Pierwsza stara się odpowiedzieć na pytanie, czy tzw. umowy „śmieciowe” w Polsce są sposobem wejścia na rynek pracy, czy powodem trwałej „stygmatyzacji” osób młodych? Okazuje się, że zatrudnienie na umowę czasową nie zwiększa prawdopodobieństwa bezrobocia wśród osób młodych – wręcz przeciwnie, młodzi zatrudnieni na czas określony mają znacznie większą szansę uzyskania stałego kontraktu niż poszukujący pracy młodzi bezrobotni. Druga dowodzi, że „kara” za bezrobocie dla osoby młodej w postaci niższego wynagrodzenia po znalezieniu pracy jest wysoka (mają oni wtedy o ok. 30% niższe płace niż osoby, które nie były bezrobotne).

Trzecia analiza potwierdza hipotezę, że systematycznie zaniżone płace są zjawiskiem charakterystycznym dla osób przedwcześnie opuszczających rynek pracy. Brak aktywności w grupie wiekowej 45+ częściej dotyka osób, których wynagrodzenia były zaniżone.

Czwarta analizuje w dłuższej perspektywie trendy dotyczące aktywności zawodowej Polaków. O ile lata 1995-2007 charakteryzowały się spadkiem aktywności osób starszych, to wskaźniki aktywności zawodowej tej grupy wiekowej rosną od 2007 roku (a więc trend ten rozpoczął się na 8 kwartałów przed uniemożliwieniem przechodzenia na wcześniejsze emerytury od stycznia 2009).

Wreszcie w piątym opracowaniu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwe uniknięcie przyszłego spadku podaży pracy w Polsce? Wydaje się, że wyzwania związane z ubytkiem siły roboczej będą o wiele większe niż prawdopodobny napływ imigrantów do Polski.

Jedna odpowiedź do “Więcej pracujących, ale także bezrobotnych”

  1. W zdecydowanej większości przypadków biuro rachunkowe proponuje swoim kontrahentom własny wzór umowy. Nie znaczy to natomiast, że nic nie można w takiej umowie przemienić. O czym powinnaś pamiętać w tak zaistniałej okoliczności.

    1. Pamiętaj o dokładnym określeniu stron umowy
    W sytuacji chłopcy i dziewczęta fizycznej trzeba wskazać jej imiona, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego albo paszportu), , a dodatkowo numer PESEL.

    Gdy stroną umowy posiada być przedsiębiorca trzeba ponadto podać nazwę pod jaką prowadzi działalność, numer w ewidencji działalności gospodarczej i numer NIP. Zalecamy też ażeby osoby takie załączyły odpis zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej.

    Dobrze ażeby było ażeby biuro rachunkowe załączyło do umowy także odpis dokumentu potwierdzającego uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. certyfikatu księgowego albo zaświadczenia o wpisie na listę doradców podatkowych).

    W przypadku firm/spółek/korporacji (np. spółki z o.o.) konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i chłopcy i dziewczęta uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy zaprezentować odpis z KRS korporacji.

    Polecamy: Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika
    2. Starannie opisz zakres umówionych usług i inne zobowiązania biura
    Umowa z biurem rachunkowym powinna z pewnością zawierać szczegółowy opis zakresu usług, do wykonywania których zobowiązuje się biuro. Np ma możliwość chodzić o prowadzenie ksiąg rachunkowych albo książki profitów i rozchodów, ewidencji dystrybucji dla wymagań VAT, sporządzanie deklaracji podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych itp.

    Warto także zapisać dodatkowe zobowiązania biura, np. do zachowania w tajemnicy treści, które otrzymało w trakcie realizacji umowy. Biuro posiadać będzie wszakże w dokumenty księgowe Twojej firmy, więc musi dołożyć starań, by dane te nie ?wyciekły? na zewnątrz.

    Wszelkie obowiązki biura powinny być z dużą dokładnością wymienione. Jeżeli na etapie umowy określimy i zapiszemy te obowiązki zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych sugestie i sporów potem.

    3. Powinno się określić metodę i zakres współpracy stron

    W umowie powinno się określić zakres współpracy stron. Powinny zobowiązać się do przekazywania sobie wszystkich informacji i dokumentów, związanych z wykonywaniem zapotrzebowania.

    Trzeba ustalić w jakich terminach i w jaki metodę przekazywać trzeba między sobą dokumenty księgowe, sporządzone deklaracje, czy sprawozdania.

    4. Czas trwania umowy

    W umowie trzeba określić terminy, w jakim biuro rae dokonuje zleconych mu czynności. Za każdym razem także należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.

    pięć. Uposażenie

    Na pewno niezbędne jest dokładne określenie wynagrodzenia. W umowie powinno się wskazać jego wysokość (precyzując, czy jest to kwota z VAT, czy bez VAT) oraz termin i sposób jego zapłaty.

    6. Podpisy

    Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę. Sprawdź, czy biuro rachunkowe reprezentuje właściwa osoba posiadająca stosowne uprawnienia lub pełnomocnictwa.

    Jeszcze przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy ma ono bardzo istotną polisę OC.

Leave a Reply