Zapas – określona miarami ilościowymi lub wartościowymi ilość dóbr znajdująca się w ściśle określonej lokalizacji, które na chwilę obecną nie są wykorzystywane, lecz ich obecność pozwoli na osiągnięcie określonych celów. (magazyn, kanał dystrybucji, produkcja, kontrola).
Inna definicja zapasów mówi o tym, że są to rzeczowe środki obrotowe służące zapewnieniu ciągłości procesów produkcji i dystrybucji. Są to środki zamrożone, angażują środki obrotowe, zajmują powierzchnie magazynową, zbyt długo przechowywane tracą na wartości.
Księgowanie w dobrej cenie – kontak.
Utrzymywanie zapasów surowców i materiałów jest związane z koniecznością zapewnienia rytmiczności produkcji oraz z ekonomią skali produkcji, a ponadto ogranicza niepewność dotyczącą samych dostaw i ich terminowości oraz zabezpieczenia przed nagłymi zdarzeniami. Do innych przyczyn utrzymania zapasów należą:
-
sezonowość dostaw surowców,
-
sezonowość występowania zapotrzebowania na dane produkty,
-
zapewnienie stałego poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwach w krótkich okresach czasu.
Celem zarządzania zapasami jest zapewnienie ich wielkości niezbędnej do prowadzenia działalności przy najmniejszych możliwych kosztach. Spośród kosztów związanych z zarządzaniem zapasami można wyróżnić trzy grupy:
- Koszty utrzymywania zapasów
- Koszty uzupełniania zapasów
- Koszty braku zapasów
Każdą z tych grup można dodatkowo podzielić na dwie podgrupy: kosztów stałych niezależnych od wielkości zapasu oraz kosztów zmiennych (zależnych od wielkości zapasu).
Do kosztów utrzymania zapasów zalicza się:
- koszty kapitałowe ? utraconych korzyści z kapitału,
- koszty magazynowania (personel, amortyzacja budynków, zużycie materiałów pomocniczych, czynsze),
- koszty przeładunku i przemieszczania zapasów,
- koszty ubezpieczenia,
- koszty zużycia i starzenia się zapasów.
Koszty zamawiania (uzupełniania) ? powstają w wyniku składania i realizacji zamówień i dotyczą założenia i odbioru zamówienia, korespondencji wewnątrz firmy, rozmów telefonicznych, odbioru przesyłek.
Grupa kosztów wyróżniana w niektórych rozważaniach dotyczących zarządzania zapasami. Uwzględniają one m.in. koszt utraty klienta związane z niezrealizowanym zamówieniem.